Meloni: Elon Musk nem jelent veszélyt a demokráciára, Soros György igen
Nyilvánosan is védelmébe vette Elon Muskot az olasz miniszterelnök.
XIII. Leó pápa Rerum novarum kezdetű híres enciklikája az újkori kapitalizmus kritikájának alapvető dokumentuma.
„XIII. Leó pápa 1891. május 15-én tette közzé Rerum novarum kezdetű híres enciklikáját, melyet a katolicizmus »közéleti kiáltványaként« tartanak számon azóta. A körlevél az újkori kapitalizmus kritikájának alapvető dokumentuma. Korát messze megelőző szemlélettel és tartalommal fejtette ki álláspontját a társadalmi igazságosságról, különösen az ipari forradalom okozta és a nemzetközi munkásmozgalom kialakulását kísérő problémákkal kapcsolatban.
Bár kora konzervatív katolikusai túlzottan haladónak tartották az enciklikát és nem örültek neki, XIII. Leó kijelentette: »a hallgatás kötelességünk megsértése lenne.«
XIII. Leó pápa kora legsúlyosabb szociális problémájával, a munkáskérdéssel kapcsolatban világosan látta, hogy az egyház közreműködése nélkül ezt nem lehet megoldani. »Ha a keresztény erkölcs hiánytalanul érvényesülne, spontán módon megteremtené, legalábbis részlegesen, a jólétet a külső dolgokban is, mivel megnyerné, minden javak kútfejének, Istennek a tetszését, korlátok közé szorítaná az élet kettős veszedelmét, a telhetetlen bírvágyat és az élvezetek hajszolását, amelyek az embert még nagy bőségben is boldogtalanná teszik. Minden baj gyökere a pénz utáni sóvárgás.« (RN 13,23)
XIII. Leó későbbi utóda, XI. Pius pápa a körlevél 40. évfordulójára kiadott enciklikában 1931-ben ezt írja elődjéről: »Bátran támadta és felborította a liberalizmus bálványait, semmibe vette megcsontosult előítéleteit, és megelőzte korát. Megkérdőjelezte a liberalizmusnak az állam beavatkozását akadályozó nézeteit és a népeket ösztönözte az elkötelezett szociális politika sürgetésére. Körlevele fényében egy új katolikus társadalomtudomány született.«(Quadragesimo anno 14,28)”